Czy pompa ciepła powietrze-woda skutecznie grzeje przy dużym mrozie?
Wydajność i efektywność grzewcza pompy ciepła powietrze-woda silnie zależy od temperatury zewnętrznej. Im niższa jest temperatura na dworze, tym parametry urządzenia są gorsze.
Pompy ciepła powietrze-woda są przeznaczone do pracy nawet przy dużym mrozie. Powyżej minimalnej temperatury pracy urządzenia (zadeklarowanej przez producenta) utrzymują wymagany komfort cieplny w pomieszczeniach.
By zapewnić odpowiednią wydajność grzewczą pompa ciepła powietrze-woda powinna pracować w zestawie z rezerwowymi grzałkami elektrycznymi. Powyżej temperatury punktu biwalentnego urządzenie jest w stanie osiągać komfort cieplny samodzielnie. Poniżej tej temperatury pompa ciepła wspomaga się grzałkami.
Dodatkowo, każda pompa ciepła ma wyszczególnioną w specyfikacji minimalną temperaturę pracy, przy której działa stabilnie. Dla Estii (R32) jest to -25°C (urządzenia 8, 11 i 14kW) oraz -20°C (urządzenia 4 i 6kW). Powyżej tej temperatury zagwarantowane jest utrzymanie komfortu cieplnego w domu.
Gdy temperatura spadnie poniżej temperatury minimalnej pompa ciepła nie zatrzyma się i nie zepsuje! Będzie pracowała dalej, jednak pomieszczenia mogą być lekko niedogrzane.
Gdy dom jest położony w wyjątkowo chłodnym miejscu należy to uwzględnić podczas dobierania pompy ciepła. Warto wybrać urządzenie, które ma większą wydajność grzewczą w niskich temperaturach, co pozwoli na obniżenie temperatury punktu biwalentnego.